TECHNICKÉ DÍLY

V průběhu posledních několika let se naše společnost stala jedním z nejvýznamnějších dodavatelů technických dílů z EPS a EPP na českém trhu. Úspěšnost je dána dlouholetou zkušeností ve zpracování těchto materiálů a současně velkou přizpůsobivostí k požadavkům našich zákazníků.

Ve spolupráci s naší partnerskou firmou dodávající nástroje, zajišťujeme také vývoj technických dílů s tím, že nabízíme vždy špičkový produkt, který maximálně využívá vlastností navrženého materiálu EPS nebo EPP.

Jsme schopni zákazníkovi vytvořit 3D modelovu studii, ve které je prezentován návrh konstrukce dílu s možností jeho optimalizace do finální podoby, včetně zapracování dalších zákaznických požadavků na díl.
Na základě vytvořených dat je také možné vytvořit frézovaný prototyp, který lze použít pro ověření požadovaných rozměrů, správné funkčnosti dílu a pro různé prvotní předsériové zkoušky.

Technické tvarovky vyrábíme na automatizovaných strojích firmy Erlenbach nejmodernější generace, jež tvarují (vypěňují) základní materiál EPS nebo EPP pomocí lisovací formy při nízké energetické náročnosti a bezodpadní technologií.
Používáme stroje, které mají různé velikosti pracovních ploch od 800 x 600 mm až po zatím největší 1900 x 1400 mm s automatickým systémem odebírání a ukládání hotových výrobků.


Na požadovaný obal vypracuje naše obchodní oddělení návrh cenové kalkulace tvarovky i nástroje (formy) tak, aby bylo dosaženo optimálního výsledku tvarového provedení, možnosti rychlého dodání a přijatelné ceny.


Technické díly z EPS

Expandovaný polystyren (EPS) je dnes nedílnou součástí našeho každodenního života.
Jedná se o velmi lehký materiál složený z 98% ze vzduchu. Velmi dobře pohlcuje rázy, je téměř nenasákavý a 100% recyklovatelný. Obaly z EPS jsou cenově dostupné a velmi spolehlivé. Již řadu let se uplatňují s úspěchem ve spoustě aplikací v různých odvětvích průmyslové výroby.

Své uplatnění nachází EPS především jako techniký díl v klimatizačních a rekuperačních jednotkách a také jako zástavbový díl v rámci některých aplikací pro automotive.

Jako vstupní surovinu pro výrobu EPS tvarovek používáme pouze špičkové materiály společnosti BASF, která je garantem výborných mechanicko-fyzikálních vlastností vstupní suroviny EPS, které nám umožňují dosáhnout špičkové kvality dílu a dlouhodobou stálost deklarovaných vlastností.


vstupní surovina předpěněný materiál finální tvarovka


V dnešní době je pro své vynikající tepelně izolační vlastnosti a stříbrnošedou barvu stále více využíván materiál Neopor®, který v sobě obsahuje absorbéry a reflektory infračerveného záření, které mu zajišťují vynikající schopnost izolovat proti teplu a chladu.vstupní surovina Neopor® předpěněný materiál Neopor® finální výrobekMísto ve výrobě technických dílů si EPS našel především pro tyto své vlastnosti:
Tepelně izolační vlastnosti
Vysoká pevnost v tlaku a tahu
Minimální hmotnost
Nízká nasákavost
Odolnost proti stárnutí
Chemická odolnost
Zdravotní nezávadnost
Cenová dostupnost
100% recyklovatelnost


Příklady použití technických dílů z EPS:Již při výrobě v lisovacím stroji, lze EPS kombinovat s kovovými nebo plastovými díly.

Dále je možné povrch EPS dílu upravovat pomocí PS fólie, která se také již při výrobě v lisovacím stroji do formy založí a působením tepla se do EPS zataví.


Technické díly z EPP

V oblasti technických dílů a speciálních tvarovek s požadavkem na vyšší účinnost absorpce energie a nutnosti zajistit vysokou pevnost a odolnost dílu i při jeho nízké váze, se v posledních letech stále více prosazuje pěnový polypropylen EPP, který si s úspěchem našel své uplatnění v řadě aplikací v různých odvětvích průmyslové výroby.

Jedná se o velmi tvárný materiál složený z 95% ze vzduchu a obsahuje pouze 5% polypropylenu.

Výrobky z EPP si díky jeho výjimečným vlastnostem velmi rychle získaly pověst spolehlivých a kvalitních dílů, vyhovujících vysokým nárokům. EPP velmi dobře pohlcuje rázy, je lehký, pevný, má velmi dobrou rozměrovou paměť a je odolný vůči vodě i běžným chemikáliím. Tento materiál odolává vysokým teplotám, využívá se jako tepelná i zvuková izolace a díky jeho snadné recyklovatelnosti je zároveň šetrný k životnímu prostředí.Díky těmto vlastnostem se EPP využívá v mnoha aplikacích:
Nízká hmotnost - EPP zvyšuje v automobilovém průmyslu bezpečnost a zároveň snižuje hmotnost celého vozidla. Lehčí automobily např. o 10 kg, spotřebuje méně paliva a snížuje emise CO2. o 10 g/km na 100 kg hmotnosti vozu.
Vysoká flexibilita a tvarová paměť - EPP je výjimečný materiál s pamětí na tvar. Je velmi pružný, elastický a tvárný materiál, který lze extrémně zatěžovat a ohýbat. Slisované perle zajišťují vysokou flexibilitu a rozměrovou stálost finálního produktu.
Tepelná izolace - EPP zajišťuje vynikající tepelnou izolaci v aplikacích, kde je potřeba ochránit potraviny, lékařské produkty a jiné výrobky citlivé na teplo. Díky své vynikající tepelně izolační vlastnosti a dalším charakteristikám, jako je robustnost a snadné tvarování je ideálním materiálem také pro topnou a klimatizační techniku.
Nízká nasákavost - EPP má dlouhodobě velmi malou nasákavost od 0,5 až 1,5% objemu. Díky této vlastnosti může plavat a používá se například v sendvičových konstrukcích při stavbě lodí, záchranných modulů, nebo jako vložka v záchranných vestách.
Absorbce energie - EPP je velmi odolný materiál, který je schopen absorbovat energii a vydrží opakované nárazy po dopadu bez poškození. Jeho nízká váha a mimořádně vysoká pevnost v poměru k hmotnosti, jsou vlastnosti, které poskytují vynikající řešení pro různé aplikace, zvláště pak jako ochranné komponenty v automobilech.
Zvuková izolace - EPP zlepšuje akustické vlastnosti různých částí vozidla. Další možnost použití je například inovativní kryt vysavače, který tlumí hluk motoru a zároveň je vysavač ochráněn proti náhodným rázům a oděrům při manipulaci.
Chemická odolnost - EPP je odolný proti oleji, mastnotě, ropě a většině chemikálií a nevytváří živnou půdu pro mikroorganismy a bakterie.
Vysoká pevnost a odolnost - EPP má velmi vysoký poměr síly k hmotnosti a vysokou strukturální pevnost a nosnost. Odolává i vysokému zatížení těžkých břemen, aniž by se podstatně deformoval nebo prohnul.
Recyklace a ochrana životního prostředí - EPP je velmi šetrný k životnímu prostředí, tzv. „zelený“ materiál je plně recyklovatelný. Při výrobě EPP se nepoužívají žádné z těkavých organických látek (VOC), FCKW ani další složky a látky u kterých bylo zjištěno, že jsou k životnímu prostředí obzvláště škodlivé. EPP je k dispozici také jako recyklát.


Nejčastěji se technické díly z EPP používají jako vestavné komponenty v různých částech automobilu. Celá řada námi vyráběných dílů, které dodáváme různým výrobcům automobilů, nejsou ve vozidle na první pohled vidět, avšak významně přispívají ke zlepšování pasivní bezpečnosti a ochrany cestujících v automobilu a viditelně snižují spotřebu paliva.

Automotive

Pro svou vynikající absorpci nárazové energie i při nízkých objemových hmotnostech materiálu již od 25 g/l a vysoké stabilitě, se nejvíce uplatňuje jako výplňový nebo bezpečnostní díl pro zvýšení pasivní bezpečnosti a ochrany zdraví cestujících ve vozidle v oblasti:
 • nárazníků
 • dveří
 • kufru a dílu pro rezervu
 • boxů na nářadí
 • koberců
 • hlavových opěrek
 • slunečních clon
 • sedáků
 • nárazových absorbérů
 • zvukově tlumících vložek

Příklady použití EPP v automotive:
nárazníky
hlavové opěrky boxy na nářadí
sluneční clony vložky do koberců
díly pro sloupky a střechu speciální vložky


Pro určité aplikace v oblasti útlumu hluku ve vozidle je nutné použít speciální materiály, které přispívají ke zlepšení akustických vlastností vkládaných dílů.

Jedním z takových materiálů je typ

Porous ARPRO®

Porous EPP tzv. PEPP je speciální modifikací standardního materiálu EPP. Jeho částice jsou ve tvaru válce s vnitřní dutinou, jež vytvářejí po zapěnění ve tvarovce nepravidelné vzduchové kapsy, které vedou ke zlepšení akustických a elastických vlastností dílu.

zvukově tlumící díly a vložky


LS ARPRO®
Dalším takovým speciálním typem je materiál s označením LS-EPP. Jeho malé perle se speciální úpravou zabraňují dílům při plošném tření vydávat nežádoucí zvuky a způsobují jen velmi malé vrzání. Dále umožňují u tvarově složitějších a zvláště tenkostěnných dílů jejich snadnější doplňování. Materiál je vhodný například pro výrobu slunečních clon.

ESDP ARPRO®
díly s elektrostatickou úpravou
ESDP je materiál s elektrostatickou úpravou, který se používá v případě, kdy je potřeba díly ochránit proti elektrostatickému výboji. Nejčastěji se jedná o díly pro uložení a ochranu ovládacích motorků a elektrických součástí.Pro svou vynikající tvárnost a zároveň velmi nízkou hmotnost je zvláště vhodný při konstrukci dílů ve vozidle, které napomáhají snižovat celkovou váhu vozu a tím i snižovat spotřebu paliva a vypouštění emisí CO2 do ovzduší.
Zvláště patrné je to při použití EPP materiálu např. v oblasti sedadlového jádra, kde se významným způsobem podařilo nahradit kov a snížit tak celkovou váhu vozidla.


Posouzení životního cyklu materiálu ARPRO®

Více informací na:

Již při výrobě v lisovacím stroji lze EPP různě kombinovat s kovovými nebo plastovými díly.

Díky upravenému povrchu nástroje je možné vytvořit také finální pohledovou strukturu dílů a to dokonce i v několika barevných variantách.Po výrobě dílů je také možné provádět dodatečné úpravy jako např. zavrtání upínacích hmoždinek nebo různých montážních úchytek, které umožňují rychlejší kompletaci a zástavbu dílů na montážních linkách.


Další uplatnění nachází EPP v rámci aplikací jako jsou:
 • topná a klimatizační technika
 • sport
 • nábytek a design
 • modelářství


Díly pro topnou a klimatizační techniku

Tvarovky jsou primárně použity na ochranu čerpadlových částí a regulátorů při přepravě ke konečnému zákazníkovi a sekundárně jako tepelná izolace a ochrana po jejich instalaci. Přesným vytvarováním se minimalizují tepelné ztráty a zároveň napomáhají při útlumu hluku z čerpadel.

Díky tomu, že jsou jednotlivé komponenty konstruovány jako rozebíratelné, jsou i po zabudování snadno přístupné pro různé opravy a pravidelnou údržbu.
Nejčastější použití pro:
 • regulační a čerpadlové jednotky
 • klimatizace
 • rekuperační jednotky
 • vzduchotechnické části a potrubí
 • akumulační zásobníky

Příklady použití EPP v topné a klimatizační technice:
izolace regulačních jednotek
izolace rekuperačních jednotek izolace akumulačních zásobníků vody


Nábytek a design

Pro svou excelentní tvárnost a nízkou hmotnost, při zachování velké tuhosti finálního produktu, je EPP stále častěji vyhledáván také designery pro různé aplikace v oblasti sedacího nábytku a prvků pro interiérovou architekturu.
Díky izolačním vlastnostem je navíc sezení i v exteriéru velmi příjemné a pohodlné.
Nábytek se dá velmi lehce přesouvat a různě kombinovat.
 • sedací nábytek
 • židle
 • police a regály
 • kancelářské stěnySport a volný čas

Nejčastější použíti EPP v oblasti sportu jsou různé bezpečnostní díly a vložky pro ochranu aktivního sportovce od hlavy až k patě.

Jedná se nejčastěji o různé helmy a přilby:
cyklistické helmy hokejové a lyžařské helmy
chrániče a vložky např. pro ochranu rukou, nohou a páteře

V posledních letech se EPP také používá jako podkladní vrstva při výstavbě umělých travných ploch pro multifunkční využití, jak pro rekreační sport, tak pro sport na špičkové úrovni.

V rámci volnočasových aktivit je EPP hojně využíván v modelářství jako vstupní materiál pro stavbu lodí a leteckých modelů.
Pro tento segment zajišťujeme výrobu EPP bločků o základním rozměru 1200 x 800 x 150 mm, které dodáváme v různých hustotách od 25 až do 200 g/l a také v různém barevném provedení podle výběru zákazníka.


V oblasti zpracování pěnového polypropylenu spolupracujeme již více něž 15 let se společností JSP, která je předním výrobcem a dodavatelem vstupního materiálu ARPRO v celosvětovém měřítku.Certifikáty CE, ISO_9001, ISO_14001, DIN, MFPA, EPS, Sdružení kvalitní výrobek
©2014 Izopol, s.r.o.