OBALOVÁ TECHNIKA

V oblasti výroby obalových tvarovek z EPS a EPP jsme největší firmou na domácím trhu. Našimi odběrateli jsou renomované firmy v odvětví elektrotechnického, sklářského a automobilového průmyslu.

Produkty jsou našim zákazníkům nabízeny jako celek, s komplexním řešením ochrany finálního výrobku při jeho manipulaci a dopravě na místo určení.

Ve spolupráci s naší partnerskou firmou dodávající nástroje, zajišťujeme také vlastní vývoj pro jednotlivé aplikace s tím, že nabízíme vždy špičkový produkt, který maximálně využívá vlastností navrženého materiálu EPS nebo EPP.

Jsme schopni zákazníkovi vytvořit 3D modelovu studii, ve které je prezentován způsob uložení výrobku a umožňuje optimalizaci navrženého obalu do jeho finální podoby s možností zapracovat i další zákaznické požadavky.
Dále je možné vytvořit frézovaný prototyp obalu, který lze použít pro fyzické uložení dílů a provedení transportního testu v rámci logistiky.

Obalové tvarovky vyrábíme na automatizovaných strojích firmy Erlenbach nejmodernější generace, jež tvarují (vypěňují) základní materiál EPS nebo EPP pomocí lisovací formy při nízké energetické náročnosti a bezodpadní technologií.
Používáme stroje, které mají různé velikosti pracovních ploch od 800 x 600 mm až po zatím největší 1900 x 1400 mm s automatickým systémem odebírání a ukládání hotových výrobků.


Na požadovaný obal vypracuje naše obchodní oddělení návrh cenové kalkulace tvarovky i nástroje (formy) tak, aby bylo dosaženo optimálního výsledku tvarového provedení, možnosti rychlého dodání a přijatelné ceny.


Obaly z EPS

Expandovaný polystyren (EPS) je dnes nedílnou součástí našeho každodenního života.
Jedná se o velmi lehký materiál složený z 98% ze vzduchu, který velmi dobře pohlcuje rázy, je téměř nenasákavý a 100% recyklovatelný. Obaly z EPS jsou cenově dostupné a velmi spolehlivé. Již řadu let se uplatňují s úspěchem ve spoustě aplikací v různých odvětvích průmyslové výroby.
Tvárnost tohoto materiálu otevírá široké spektrum užití v různých oborech jako jsou :
  • elektrotechnický
  • sklářský
  • nábytkářský
  • automobilový
  • farmaceutický
  • potravinářský
Své uplatnění nachází například i ve zdravotnictví jako transportní obal při přepravě lidských orgánů.

Jako vstupní surovinu pro výrobu EPS tvarovek používáme pouze špičkové materiály společnosti BASF, která je garantem výborných mechanicko-fyzikálních vlastností vstupní suroviny EPS, jež zajišťuje našim zákazníkům optimální ochranu zabaleného výrobku.


vstupní surovina předpěněný materiál finální tvarovka


V dnešní době je pro své vynikající tepelně izolační vlastnosti stále více využíván materiál Neopor®, který v sobě obsahuje absobéry a reflektory infračerveného záření, které mu zajišťují vynikající schopnost izolovat proti teplu a chladu.vstupní surovina Neopor® předpěněný materiál Neopor® finální výrobek

V porovnání se standardním EPS je Neopor® pro svou stříbrnošedou barvu využíván designéry pro různé obalové aplikace např.v oblasti kosmetiky.


Místo v obalové technice si EPS našel především pro tyto své vlastnosti:
Tepelně izolační vlastnosti
Vysoká pevnost v tlaku a tahu
Minimální hmotnost
Nízká nasákavost
Odolnost proti stárnutí
Chemická odolnost
Zdravotní nezávadnost
Cenová dostupnost
100% recyklovatelnost


Nejčastěji se používá EPS v oblasti obalové techniky pro :
  • tvarovky
  • přepravky
  • termoboxy
  • ochranné a fixační rohy

Příklady EPS obalů:
Obaly z EPP

Expandovaný polypropylen je moderní materiál, který je díky svým vynikajícím vlastnostem předurčen k balení velmi citlivých produktů.

Jedná se o velmi tvárný materiál složený z 95% ze vzduchu a obsahuje pouze 5% polypropylenu.

Výrobky z EPP si, díky jeho vyjímečným vlastnostem, velmi rychle získaly pověst spolehlivých a kvalitních dílů, vyhovujících vysokým nárokům. EPP velmi dobře pohlcuje opakující se nárazy, je lehký, pevný, má velmi dobrou rozměrovou paměť a je odolný vůči vodě i běžným chemikáliím. Tento materiál odolává vysokým teplotám, využívá se jako tepelná i zvuková izolace a díky jeho snadné recyklovatelnosti je zároveň šetrný k životnímu prostředí.Díky těmto vlastnostem se EPP využívá v mnoha aplikacích:
Nízká hmotnost - EPP zvyšuje v automobilovém průmyslu bezpečnost a zároveň snižuje hmotnost celého vozidla. Lehčí automobily např. o 10 kg, spotřebuje méně paliva a snížuje emise CO2. o 10 g/km na 100 kg hmotnosti vozu.
Vysoká flexibilita a tvarová paměť - EPP je výjimečný materiál s pamětí na tvar. Je velmi pružný, elastický a tvárný materiál, který lze extrémně zatěžovat a ohýbat. Slisované perle zajišťují vysokou flexibilitu a rozměrovou stálost finálního produktu.
Tepelná izolace - EPP zajišťuje vynikající tepelnou izolaci v aplikacích, kde je potřeba ochránit potraviny, lékařské produkty a jiné výrobky citlivé na teplo. Díky své vynikající tepelně izolační vlastnosti a dalším charakteristikám, jako je robustnost a snadné tvarování je ideálním materiálem také pro topnou a klimatizační techniku.
Nízká nasákavost - EPP má dlouhodobě velmi malou nasákavost od 0,5 až 1,5% objemu. Díky této vlastnosti může plavat a používá se například v sendvičových konstrukcích při stavbě lodí, záchranných modulů, nebo jako vložka v záchranných vestách.
Absorbce energie - EPP je velmi odolný materiál, který je schopen absorbovat energii a vydrží opakované nárazy po dopadu bez poškození. Jeho nízká váha a mimořádně vysoká pevnost v poměru k hmotnosti, jsou vlastnosti, které poskytují vynikající řešení pro různé aplikace, zvláště pak jako ochranné komponenty v automobilech.
Zvuková izolace - EPP zlepšuje akustické vlastnosti různých částí vozidla. Další možnost použití je například inovativní kryt vysavače, který tlumí hluk motoru a zároveň je vysavač ochráněn proti náhodným rázům a oděrům při manipulaci.
Chemická odolnost - EPP je odolný proti oleji, mastnotě, ropě a většině chemikálií a nevytváří živnou půdu pro mikroorganismy a bakterie.
Vysoká pevnost a odolnost - EPP má velmi vysoký poměr síly k hmotnosti a vysokou strukturální pevnost a nosnost. Odolává i vysokému zatížení těžkých břemen, aniž by se podstatně deformoval nebo prohnul.
Recyklace a ochrana životního prostředí - EPP je velmi šetrný k životnímu prostředí, tzv. „zelený“ materiál je plně recyklovatelný. Při výrobě EPP se nepoužívají žádné z těkavých organických látek (VOC), FCKW ani další složky a látky u kterých bylo zjištěno, že jsou k životnímu prostředí obzvláště škodlivé. EPP je k dispozici také jako recyklát.


Produkty z EPP se v oblasti obalů nejvíce využívají v automobilovém odvětví, kde se běžně používají jako transportní a přepravní boxy pro montnážní linky.
Boxy jsou opakovaně použitelné, omyvatelné, lehce stohovatelné a po skončení projektu je lze snadno recyklovat.

Příklady použití :


Další aplikací jsou ochranné obaly nebo termoboxy pro skladování a udržování nápojů či potravin ve správné teplotě.

pivní soudek termobox chladící box


V oblasti zpracování pěnového polypropylenu spolupracujeme již více něž 15 let se společností JSP, která je předním výrobcem a dodavatelem vstupního materiálu ARPRO v celosvětovém měřítku.Certifikáty CE, ISO_9001, ISO_14001, DIN, MFPA, EPS, Sdružení kvalitní výrobek
©2014 Izopol, s.r.o.